بازاریابی پیش از تولید یا تولید پیش از بازاریابی؟!

آیا باید پس از انتشار محصول ، بازاریابی آن را آغاز کرد؟اگر حین بازاریابی مشتری بگوید نمونه کار ارائه بدهید من باید چه کار کنم؟ اگر هم تولید کنم و مشتری نداشته باشد، آن موقع باید چه کار کنم؟

اغلب کارآفرینان از پاسخ پرسش فوق آگاهی و اطلاعی ندارند که این خود باعث ایجاد شکست و یا بروز مشکلاتی در امر بازاریابی محصول یا خدمات خواهد شد .

با ما همراه باشید تا در ادامه به پاسخ این پرسش بپردازیم ؛

پاسخ کوتاه پرسش فوق این است که “بی تردید بازاریابی باید پیش از تولید صورت گیرد”.

بهتر است برای کم شدن درصد شکست در امر فروش محصولات خود اقدامات زیر را انجام دهید:

1- برنامه جامعی برای بازاریابی و تبلیغات محصول خود داشته باشید.

برنامه ریزی دقیق و جامع برای فروش و تبلیغات بسیار مهم و حیاتی می باشد زیرا درصورت عدم فروش محصولات روی دست شما می ماند و شما تنها هزینه های سنگینی را متقبل شده اید ! تعیین دقیق بازار هدف و شناسایی مشتریان می تواند تأثیر بسیار زیادی در امر فروش محصولات پس از تولید داشته باشد .

2- نمونه محصول تولید کنید.

جهت محک زدن بازار و مشتریان خود نمونه محصولی با صرف هزینه های اندک تولید نمایید تا اینگونه هم با کم و کسری های محصول خود آشنا شوید و هم وضعیت بازار فروش را بررسی نمایید تا با اطمینان بیشتری اقدام به تولید انبوه کنید.

3- از مشتریان بالقوه بخواهید محصول نمونه را آزمایش کنند.

این کار باعث می شود که نکات مثبت و منفی محصول را از طریق دریافت بازخوردهای مشتریان بدست آورید.

4- کانال های بازاریابی خود را مشخص نمایید.

بطور مثال با توجه به گسترش فناوری اطلاعات و نیز افزایش دسترسی به اینترنت ، یکی از کانال های پر قدرت تبلیغات و بازاریابی ، شبکه های اجتماعی و فضای مجازی می باشد .

5- از بازخورد مشتریان استفاده نمایید.

هنگام تولید محصول اصلی از بازخوردهای مشتریان درمورد محصول نمونه استفاده کنید . برای مثال شرکت مایکروسافت ، پیش از ارائه نسخه اصلی ویندوز 10 ، ابتدا نسخه آزمایشی آن را بصورت رایگان در اختیار کاربران قرارداد . که این خود باعث افزایش بهره وری و کارایی این نسخه در ویرایش اصلی آن شد.

6- پس از نهایی شدن محصول ، مالکیت معنوی آن را ثبت نمایید.

چنانچه طرح یا ایده شما متمایز باشد، این تهدید وجود دارد که به سرعت مورد کپی برداری واقع شود. بنابراین پیشنهاد می‌شود پس از رفع نقایص و نهایی شدن محصول مالکیت معنوی آن را به نام خود به ثبت برسانید.

در پایان یادآور می شویم که بهتر است همیشه به خاطر داشته باشید که بازاریابی امری است بسیار مهم و حیاتی که حتماً می بایست پیش از تولد محصول اصلی آن را در نظر گرفت و برای انجام هرچه بهتر آن تلاش نمود .

It's only fair to share...Share on FacebookShare on Google+Tweet about this on TwitterShare on LinkedIn

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *